לייעוץ ופרטים נוספים מלאו את פרטיכם:
שם:
טל':
נושא הפניה:
אימייל:
 

כשהרפואה והאסתטיקה נפגשים – ניתוחי אף משולבים

ניתוח אף הינו הניתוח הפלסטי הנפוץ והפופולארי בטיפולי רפואה אסתטית פרטיים. מיקומו האסטרטגי של האף, ניצב במרכז הפנים ומושך אליו את מלוא תשומת הלב, הופך את הניתוח הפלסטי חיוני ביותר במקרה של פגם אסתטי או עיוות. בנוסף למיקומו המרכזי של האף בפנים, חשוב לזכור שתפקידו הפיזיולוגי של האף כחלק ממערכת הנשימה הוא משמעותי ביותר ועל כן כאשר ניגשים לניתוח קוסמטי יש לוודא שנעשה הכול על מנת לשמור על תפקודו התקין של האף.

ניתוחי אף מוכרים לנו בעיקר בהקשר הפלסטי והקוסמטי אולם קיימים לא מעט מקרים בהם ניתוח האף הופך הכרחי דווקא מסיבות רפואיות, בעיקר בשל הפרעות נשימה שמקורן במבנה לקוי של אברי האף הפנימיים. במקרים כאלו ישנם מטופלים שבוחרים 'לנצל את ההזדמנות' ולבצע ניתוח אף משולבשכולל, בנוסף להליך הרפואי, גם תיקון קוסמטי. מדובר על ניתוח מורכב שמצריך ממיומנות מיוחדת מצד הרופא המנתח.

ניתוחי אף רפואיים הינם הליך נפוץ שמטרתו לשפר את פעולת הנשימה אצל המטופל ולשפר באופן משמעותי את איכות חייו. ישנן מספר סיבות המצדיקות ניתוח אף רפואי והן - סטייה של מחיצת האף שחוסמת את זרימת האוויר, קונכיות מוגדלות שמקשות על הנשימה, הפרעה בתפקוד שסתומי האף ופגיעה במעברי האוויר באף שהיא תופעת לוואי מוכרת בניתוחי אף ומצריכה טיפול במהלך הניתוח עצמו.

ניתוח לתיקון סטייה במחיצת האף -מחיצת האף הינה הקיר האנכי אשר מחלק את האף לשני מעברי אוויר.קיר זה בנוי מסחוס בשני השלישים הקדמיים ומעצמות דקות בשליש האחורי.חלל האף והמחיצה מכוסים רקמה בעלת שכבה דקה המכונה רירית האף.מחיצת האף ממוקמת באופן מאונך במרכזו של האף וכך היא תישאר במהלך שנות הילדות. עם ההתבגרות והתפתחות הגוף נוטה המחיצה לסטות לאחד הצדדים ובנוסף עשויה להתפתח בליטת סחוס בבסיסה התחתון של המחיצה ("קריסטה"). סטייה במחיצת האף יכולה להיגרם גם כתוצאה מפציעה קשה או טראומה. אצל רוב האנשים, סטייה במחיצה אינה מהווה גורם מפריע לנשימה, אולם קיימים מקרים בהם היא יכולה להגיע עד לכדי חסימה חלקית או מלאה של אחת ממערות האף. טיפול במקרה כזה יתאפשר באמצעות ניתוח בלבד.

ניתוח להסרה חלקית או מלאה של קונכיות האףהקונכיות התחתונות של האף נמצאות בקיר הצדדי של חלל האף. כאשר גודלן הוא מעבר לנורמה עלולה להיגרם חסימה של מעבר האוויר באחד או בשני צדי חלל האף. הטיפול המקובל במקרה זה הוא ניתוח בו מוסרות הקונכיות באופן מלא או חלקי, על פי הצורך. אפשרות נוספת היא ניתוח לכיווץ הקונכיות באמצעות צריבה.

הרחבת מעברי האוויר בעת ניתוח אףבכל ניתוח אף בין אם קוסמטי או בין אם רפואי קיימת פגיעה כזו או אחרת ברוחב מעברי האוויר באף. את מעברי האף ניתן להרחיב באמצעות שתלי סחוס מרחיבים, מדובר על הליך שיש לבצעו כחלק בלתי נפרד מהניתוח.

ניתוח לשיפור תפקוד שסתומי האף - המחיצה הינה רק צד אחד במעבר האוויר, מצדו השני נמצא הקיר הצדדי, הכולל את שני השסתומים. במידה ותפקוד השסתומים אינו אופטימאלי, ניתוח מחיצה בלבד לא יתרום לשיפור הנשימה. זוהי הסיבה שבגללה מנותחי מחיצה רבים מאוכזבים ממידת השיפור לאחר הניתוח. כל מטופל העובר ניתוח מחיצה לשיפור התפקוד הנשימתי, עם או בלי ניתוח אף אסתטי, חייב לעבור בדיקה של תפקוד שסתומים על מנת שתפקוד שאינו אופטימאלי יתוקן במסגרת אותו ניתוח.

כל אחד מהניתוחים הללו יכול להתבצע כניתוח משולב יחד עם ניתוח קוסמטי בפעם אחת, תחת הרדמה אחת ולחסוך למטופל כאב וזמן החלמה.

דר' מרקוס, מנתח אף מומחה בטיפול בבעיות נשימתיות משתמש בטכניקה חדשנית להשתלת סחוסים למניעת הפרעות נשימתיות בעתיד מתאר את ההליך המשולב כהכרחי:

"כמעט בכל ניתוח אף אני משלב את הטיפול הרפואי הדרוש על מנת להשיג לא רק תוצאה אסתטית ראויה, אלא לשמור על נשימה תקינה. בכל ניתוח אף יש פגיעה כזו או אחרת במעברי הנשימה ולכן יש צורך לשלב טיפולים למניעת הבעיות כגון: טיפול במחיצה כאשר זאת סוטה ולא ישרה, הקטנה של הקונכיות כשהן מוגדלות וחוסמות את המעברים והרחבה של המעברים על ידי שתלי סחוס מרחיבים".

לפני כל ניתוח אף אסתטי רצוי לבדוק היטב את מבנה האף ואת הבעיות הרפואיות הנלוות לו או הבעיות הצפויות לו לאחר הניתוח. רופא מומחה ששהינו רופא אף אוזן גרון או מנתח פלסטי בעל התמחות בניתוחי אף יכול לאתר את הבעיות הללו בבדיקה מוקדמת ולמנוע ניתוח נוסף או הפרעה באיכות הנשימתית בהמשך.