לייעוץ ופרטים נוספים מלאו את פרטיכם:
שם:
טל':
נושא הפניה:
אימייל:
 

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח אף

לאחר הניתוח
בתום הניתוח תתבצע חבישה עם סד פלסטי , גבס, על האף  והמנותח יועבר לחדר התאוששות,  בו יצטרך לשהות כשעה או עד חלוף הטשטוש שבעקבות ההרדמה. לאחר מכן יועבר המנותח לחדר אשפוז פרטי עד הערב, כאשר יהיה מסוגל לעמוד ולהתהלך ללא עזרה ישוחרר לביתו. לפני השחרור, תיבדק/י ע"י מרכז המידע הפלסטי ותקבל/י את הוראות להמשך השבוע.

שלבי ההחלמה


חבישת האף בפלסטרים וגבס: 
לאחר שנתפרו חתכי הריריות עם חוטים נספגים, נעשית חבישה של האף על ידי סרטים דביקים (פלסטרים), מעליהם מקבעים סד גבס או פלסטי (תמונה) על מנת לייצב את האף. הסד יישאר כשבוע ימים במהלכו אסור יהיה להרטיבו או להזיז אותו ממקומו. תפקיד הסד הוא להפחית את עוצמת הנפיחות ולא לעצב את צורת האף כפי שחושבים
.

הכנסת תחבושות לנחיריים (דמויות טמפונים) תתבצע במידה ובניתוח טיפלו במחיצות האף. מטרת הטמפון הוא לספוג את הדימום. זה מספר שנים משתמשים במרכז המידע הפלסטי בטמפונים נמסים, אשר אין צורך בלהוציא אותם. תוך מספר ימים הופכים אט אט לחומר נוזלי שנמס באף ונעלם
.

ביומיים שלושה הראשונים לאחר הניתוח, למרות הטמפונים, צפוי דימום מהנחיריים. כדי לספוג את הדם יש להצמיד פד בקצה האף. את הפד ניתן להסיר ברגע שהדימום אינו פעיל עוד. (ברוב המקרים כ יממה עד 48 שעות לאחר הניתוח).

הנחת קרח על העיניים במקרה של רגישות: 
על העיניים מניחים קרח שניתן להסיר מספר שעות לאחר מכן, לאחר שהרגישות באזור העיניים פוחתת.

במהלך היממה הראשונה: 
שלאחר הניתוח תופיע נפיחות בפנים ובאף בעיקר, ייתכן שטף דם תחת העיניים, קשיי נשימה וכאבי ראש. לאחר שבועיים-שלושה, החבורות והנפיחויות צפויות להיעלם. 

בשבוע הראשון: 
מומלץ לנוח ולהמנע מכל פעילות גופנית מאומצת. בדר"כ, ניתנת המלצה לנטילת אנטיביוטיקה, למשך שלושה ימים
אין לשתות ולאכול שתיה/אוכל חם בשבוע הראשון מפאת חששות להגברת הנפיחות והדימוםניתן לקחת משככי כאבים (אופטלגין / אקמול), במקרה של כאבים ההרגשה תשתפר בהדרגה תוך מספר ימים.

לאחר שבוע: 
הביקורת הראשונה מתבצעת לאחר שבוע. במרכז המידע הפלסטי יסירו מאף המנותח את הגבס ויבדוק את האזורים הנפוחים , כמו כן יבצע הערכה למשך הזמן הצפוי עד היעלמות הנפיחות. בדרך כלל מנותחים בעלי עור עבה סובלים מנפיחות ממושכת יותר מאלה בעלי עור דק ואצל בעלי אפים בשרניים תהליך היעלמות הנפיחות יהיה איטי יותר . שבוע עד עשרה ימים אחרי הניתוח, ללא "גבס" וכמעט ללא נפיחות ושטפי דם בפנים, רוב המנותחים מרגישים בנוח לשוב לעבודה, ללימודים או כל פעילות חברתית שגרתית אחרת, מאחר והמראה אינו מושך עוד תשומת לב.

החודש הראשון: 
ככלל, הרוב המכריע של תופעות הלוואי יעלם במהלך החודש הראשון. במהלך חודש זה כדאי להימנע מחשיפה לשמש, פעילות גופנית מאומצת ויש להיזהר מחבטות. כ-90% מהנפיחות תיעלם עם השלמת החודש הראשון שלאחר הניתוח. 
התוצאה הסופית והרצויה צפויה להתקבל עד תום שנה לניתוח.

למאמר הבא: תופעות לוואי בניתוח אף